Kiedy jest się dopiero na początku swojej przygody z bieganiem kwestia wzięcia udziału w maratonie może wydawać się bardzo odległa, wręcz niemożliwa do zrealizowania. W końcu, często zdarza się, że na początku możemy mieć problem z przebiegnięciem na spokojnie dwóch lub trzech kilometrów, nie mówiąc już o dystansie ponad 40 km, który to zajmuje około kilku godzin. Jeśli jednak postawimy sobie to za nasz cel priorytetowy i podejmiemy odpowiednie działania- przebiegniecie maratonu jak najbardziej może być w zasięgu naszych możliwości.
Cele warto wyznaczać sobie tak, aby móc im sprostać
Dlatego też w momencie, kiedy nie bardzo wiemy, w jaki sposób zabrać się za trenowanie- możemy skorzystać z pomocy doświadczonego trenera, który podpowie nam, jak trenować, aby się nie przeforsować i szybko nie zniechęcić, ale też aby widzieć rezultaty ćwiczeń. Doświadczeni trenerzy ze szkoły Ksstaszewscy organizują specjalne treningi do maratonu: https://ksstaszewscy.pl/trening-do-maratonu/, mogą też pomóc nam opracować nasz indywidualny plan treningowy, który zostanie zwieńczony jakimś prestiżowym biegiem ulicznym. Pamiętajmy też o tym, że te początkowe treningi będą w stanie powiedzieć nam coś więcej o nas samych- o tym, czy w ogóle spodoba się nam ten sport i czy będziemy w stanie wytrwać w postanowieniu wzięcia udziału w maratonie. Kolejną rzeczą jest to, że pozwolą nam w sposób praktyczny oszacować, czy uda się nam wygospodarować odpowiednią ilość czasu na treningi w tygodniu- każdy z nas bowiem ma jakieś swoje obowiązki. Szybko więc zorientujemy się, czy wyznaczony przez nas samych cel w ogóle jest osiągalny.
Kiedy rozpocząć treningi?
Niektórzy śmieją się, że treningi biegowe można rozpocząć ot tak z miejsca wychodząc i biegnąc. W gruncie rzeczy tak naprawdę nie ma najlepszego momentu na to, aby zacząć wychodzić na regularne treningi. Znacznie łatwiej może być nam się zmotywować latem, jeśli jednak rozpoczniemy zimą- na pewno ucieszy nas fakt, że po jej skończeniu będziemy już dysponować znacznie lepszą formą niż na początku.