mma

Mma czy muay thai

Jaki styl walki wybrać? MMA a Muay thai

Rozmaitość różnego rodzaju sztuk walki jest naprawdę spora i każdy powinien tutaj znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Jednakże, osoba, która jest dopiero początkująca może słabiej orientować się w różnych możliwościach, technikach i rodzajach zajęć, na których można doskonalić swoje umiejętności. Jedną z popularniejszych sztuk walki jest MMA. To nic innego jak dyscyplina sportowa, w obrębie której znajdziemy różne, mieszane sztuki walki, a zakres dozwolonych technik jest naprawdę spory. Rozpoczęcie więc swojej przygody od MMA daje więc zawodnikowi możliwość rozeznania się w tym, co najbardziej go interesuje, aby w kolejnych krokach wyspecjalizować się na przykład w Muay thai lub też w innej technice. Jak podaje wielu zawodowców- każdy, kto trenuje sztuki walki posiada jakąś swoją bazową technikę, po którą sięga najczęściej, nawet jeśli trenuje MMA.

Czym konkretnie jest MMA i jak mogą wyglądać tego rodzaju treningi?

Zastanawiając się, czy bliższe będzie nam MMA czy Muay thai, najlepiej zacząć od samego MMA. W przypadku treningów MMA będziemy mieli do czynienia z walką zarówno w stójce jak i w parterze, a wśród dozwolonych technik znajdziemy nie tylko typowe ciosy pięściami, ale i duszenie, dźwiganie czy rzucanie zawodnikiem. Zazwyczaj wśród niedozwolonych technik znajdziemy gryzienie czy też atakowanie krtani, oczów czy genitaliów- generalnie takie zachowania, które stanowiłyby dla zawodnika bezpośrednie zagrożenie jego życia. Dozwolone techniki bardzo mocno zależą jednak od organizatorów danych zawodów lub też w ogóle od organizacji i klubów, w ramach których się trenuje. W związku z tym, że różnorodność zachowań zawodnika podczas walki jest tak duża, treningi, jakie proponuje się zawodnikom MMA mają raczej charakter przekrojowy i być może właśnie dlatego są ciekawsze. Muszą dotyczyć zarówno walki w stójce jak i w parterze, gdyż zawodnik musi być przygotowany na wszystko. Trenowana jest także walka w zwarciu, a także sposoby przechodzenia pomiędzy stójką, parterem oraz zwarciem. W MMA znajdziemy różne techniki, które pochodzą z różnych sztuk walki. Na pewno będzie to boks, kick- boxing, zapasy, judo, jiu-jitsu czy boks tajski. Rzadziej taekwondo czy karate. Jest to więc sposób na to, aby w pewien sposób spróbować wszystkiego po trochu.

A na czym polega Muay thai?

Wiedząc już, czego można spodziewać się po treningach z zakresu MMA, można przejść do samego Muay thai. W przeciwieństwie do MMA, Muay thai daje zawodnikowi mniej opcji do wykorzystania, chociażby dlatego, że jest to tylko i wyłącznie stójkowy sport walki. Zasady zachowania zawodnika są też znacznie bardziej sprecyzowane i zdefiniowane, a więc nie ma już tutaj aż takiej dowolności. Jest to więc już bardziej konkretna i niszowa sztuka walki, która jednak może okazać się bardzo przydatna także dla zawodnika MMA. Wielu zawodników zaznacza też, że Muay thai jest wprost idealnym sposobem walki ulicznej, gdzie faktycznie rzadko schodzi się do parteru, raczej koncentrując się na rozbrajaniu przeciwnika w stójce.